site stats

کلیک جهان گردش  + از مجله ایرانگردی دیار آشنا در هفتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری اصفهان تقدیر شد _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها   -از مجله ایرانگردی دیار آشنا در هفتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری اصفهان تقدیر شد

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:کاخ "ثابت پاسال" به عنوان بزرگ‌ترین خانه‌ تهران "فعلا" تخریب نمی‌شود

تاریخ انتشار:۲۵/۱۰/۹۳

کاخ "ثابت پاسال" به عنوان بزرگ‌ترین خانه‌ تهران "فعلا" تخریب نمی‌شود

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی از صدور دستور توقف هر گونه عملیات درباره‌ی «بزرگترین خانه‌ی تهران» خبر داد.

به گزارش جلال نیوز به نقل از ایسنا، کاخ ثابت پاسال یا «بزرگترین خانه تهران» با متراژی بیش از ۱۱ هزار متر مربع براساس طرح تفصیلی تهران می‌تواند تبدیل به مجتمع ۹ طبقه با کاربری‌های اداری‌، تجاری و مسکونی باشد؛ بنایی تاریخی که پس از انقلاب اسلامی تاکنون هنوز از سوی میراث فرهنگی نه به عنوان یک بنای ارزشمند معرفی شده و نه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، البته به نظر می‌رسد جور کم‌کاری متولی این بنای تاریخی و ارزشمند را معاونت شهرسازی وزارت راه و شهرسازی به دوش می‌کشد و پیگیر جلوگیری از تخریب این بنای تاریخی است.

«پیروز حناچی»، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی با ارزشمند خواندن خانه‌ «ثابت پاسال» یا «کاخ ورسای ایران» اظهارکرد: در حال حاضر به دنبال انجام پیگیری‌های مورد نیاز برای این بنای تاریخی، از شهرداری تهران خواسته‌ایم اگر پروانه‌‎ای برای این خانه صادر شده است، مستندات خود درباره‌ی آن را به ما اعلام کند. همچنین دستور توقف انجام هر عملیاتی برای این خانه‌ی ارزشمند را به شهرداری اعلام کرده‌ایم.

او تاکید کرد: شهرداری تهران تا زمانی‌که اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را برای ما ارسال نکند، نمی‌تواند درباره‌ی بزرگترین خانه‌ی تهران کاری انجام دهند.

وی در ادامه با اشاره به ثبت نشدن این بنای ارزشمند در فهرست آثار ملی به دلیل در اختیار قرار داشتن آن توسط برخی نهادهای خاص گفت: هنوزاز شهرداری تهران درباره‌ی موارد خواسته شده از ثابت پاسال جوابی دریافت نکرده‌ایم و تا زمانی که شهرداری اطلاعات نداده است، آن‌ها اجازه‌ی کار ندارند.

او همچنین به حساسیت دستگاه‌های دیگر درباره‌ی این موضوع اشاره کرد و اضافه کرد: باید نسبت به این حساسیت‌ها نیز پاسخگو باشیم.

بر اساس این گزارش، اواسط آذرماه نیز رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد: برای دستورات بعدی درباره‌ی خانه «ثابت پاسال» منتظر گزارش کارشناسان سازمان میراث فرهنگی تهران هستیم و این قضیه را پیگیری می‌کنیم، البته او انتشار خبرهایی که رسانه‌ها در طول چند ماه گذشته درباره‌ی این خانه منتشر کردند را هجمه‌ی رسانه‌ای دانست و تاکیدکرد: اسیر هجمه‌ی رسانه‌ها در این زمینه نمی‌شود.

با این وجود، هرچند در نخستین روزهای انتشار خبر احتمال تخریب این بنای ارزشمند توسط مالک خصوصی آن، مدیرکل و معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران اعلام کردند، کارشناسان را بررسی این خانه‌ی تاریخی به محل اعزام و در صورت نیاز آن را در فهرست آثار ملی به ثبت می‌رسانند، اما به نظر می‌رسد این دستگاه متولی هنوز کاری دراین زمینه پیش نبرده است.

البته نباید صحبت‌های محمدباقر خسروی، مدیر بافت و بناهای تاریخی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در مورد نقش شهرداری تهران در وضعیت کنونی «کاخ ورسای» ایران را نادیده گرفت.

او پیش از این در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت، شهرداری تهران نمی‌تواند یک بنا را به عنوان ملک تاریخی به مالک اعلام کند؛ چراکه براساس قانون، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وظیفه‌ تعیین ارزش میراثی و تاریخی ساختمان‌ها را برعهده دارد و مراجع قانونی صرف نظر شهرداری در این خصوص را نافذ نمی‌داند.

وی با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی در زمینه این کاخ و سایر بناهای واجد ارزش شهر تهران براساس طرح جامع و تفصیلی شهر تا کنون باید تعیین تکلیف می‌کرده است، افزود: متأسفانه سوءتفاهمی بین رسانه‌ها ایجاد شده است که شهرداری توجهی به حفظ میراث فرهنگی تهران ندارد، اما مطمئن باشید اگر شهرداری تهران و شورای اسلامی شهر تهران متکی به وظایف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌ماند، بسیاری از بناهای تاریخی واجد ارزش تهران، تخریب می‌شدند.

 

کارشناس میراث‌فرهنگی را به کاخ ثابت پاسال راه نمی‌دهند

 

از سوی دیگر معاون اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به ایلنا گفت: برای اینکه بتوانیم از کاخ ثابت پاسال حفاظت کنیم و آن را به ثبت ملی برسانیم، نیاز است که گزارش کاملی از این بنا تهیه شود، به همین دلیل باید بتوانیم به این بنا ورود پیدا کنیم.

سپیده سیروس‌نیا در مورد پیگیری‌های اداره میراث فرهنگی استان تهران برای حفاظت از کاخ ثابت پاسال در برابر تخریب و احداث ساختمانی ۸ طبقه به جای آن گفت: ما موضوع حفاظت از این بنا را در شورای فنی اداره میراث فرهنگی مطرح کرده‌ایم و در حال پیگیری آن هستیم.

وی با بیان اینکه هیچ شبهه‌ای در ارتباط با ارزشمندبودن ویِژگی‌های معماری این بنا وجود ندارد، افزود: برای اینکه بتوانیم از کاخ ثابت پاسال حفاظت کنیم و یا حتی آن را به ثبت ملی برسانیم، نیاز است که گزارش کاملی از این بنا تهیه شود، به همین دلیل باید بتوانیم به داخل این بنا ورود پیدا کنیم، اما تاکنون از ورود کارشناس سازمان میراث فرهنگی به کاخ ثابت پاسال ممانعت به عمل آمده و اجازه ورود وی به ساختمان را نمی‌دهند.


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۱۱۳۹۷۵۲