site stats

کلیک جهان گردش  + دیار آشنا، نشریه ای نو در صنعت گردشگری ایران _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها  - دیار آشنا، نشریه ای نو در صنعت گردشگری ایران 
 

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:"راه پیشِ رو" عنوان سرمقاله نخستین شماره مجله ایرانگردی دیار آشنا

تاریخ انتشار:۰۹/۱۱/۹۳

"راه پیشِ رو" عنوان سرمقاله نخستین شماره مجله ایرانگردی دیار آشنا

سردبیر مجله ایرانگردی دیار آشنا در سرمقاله نخستین شماره این نشریه با عنوان" راه پیشِ رو" نوشت:متاسفانه امروزه فقط یک درصد از درآمد سرشار گردشگری جهانی به ایران می رسد.

به گزارش جلال نیوز- در این سر مقاله که"مجید تولی"  آن را نوشته، آمده است:اين روزها با تغيير فضاي سياسي کشور و روي کار آمدن دولت تدبير و اميد،  حال و هواي ديگري بر کشور حاکم شده است. همانطور که در عرصه سياست خارجي و تجاري با کشورهاي مختلف جهان شاهد جنب و جوش و حرکت‌هاي تازه اي هستيم،  در عرصه گردشگري و ورود جهانگردان خارجي به ايران نيز از اروپا گرفته تا آمريکا و از کشورهاي همسايه گرفته تا آسياي شرق دور اين تحرک و جنب و جوش همچنان به چشم مي‌آيد.

براي مثال اگر دو سال پيش وارد لابي هتل استقلال مي‌شدي به تک و توک مسافر خارجي چشم بادامي‌کوتاه قد برمي‌خوردي که احتمالا از کشور چين براي کار در پروژه اي صنعتي به ايران آمده بودند, اما امروز اوضاع کاملا فرق کرده و اين تفاوت به سادگي ديده مي‌شود.

ورود انبوه گردشگران خارجي از اروپا، آسيا، آمريکا و استراليا به ايران يعني اين که اتفاقي مثبت در نوع نگاه ما به مقوله گردشگري افتاده است و چنين اتفاقي هرچند که در مقايسه با کشوري مثل ترکيه قابل مقايسه نيست، اما اميدوار کننده است.

نگاهي گذرا به درآمد کشورهاي همسايه از گردشگري به خوبي جايگاه نامناسب ايران را نشان مي‌دهد. ترکيه با وجود حداقل مکان‌هاي گردشگري در مقايسه با ايران درآمد ۸۷ ميليارد دلاري را در سال ۲۰۱۳ از اين صنعت از آن خود کرده است و امارات متحده عربي نيز که به لحاظ تاريخي چيزي براي عرضه ندارد به لحاظ فراهم آوردن موقعيتهاي آزاد تجاري و امکانات گردشگري تفريحي مصنوعي جايگاه بسيار خوبي براي خود رقم زده و درآمد قابل توجهي از اين راه به جيب مي‌زند.

اين در حالي است که بر اساس گزارش سازمان جهاني گردشگري، ايران رتبه دهم جاذبه‌هاي باستاني و تاريخي و رتبه پنجم جاذبه‌هاي طبيعي را در جهان دارا است و يکي از امن‌ترين کشورهاي منطقه و جهان از لحاظ امنيت براي گردشگران خارجي است و مي‌تواند سالانه مبالغ قابل توجهي از طريق جذب گردشگر به دست آورد و خود را بي نياز از در آمدهاي نفتي کند.

متاسفانه امروزه فقط يک درصد از درآمد سرشار گردشگري جهاني  به ايران مي‌رسد و چنين جايگاهي اصلا و ابدا برازنده ايران نيست.

امروز ديگر ضروري است، باوجود از دست دادن فرصت‌هاي گذشته براي فرداي موقعيت گردشگري کشور خود و فراهم آوردن زيرساخت‌هاي مربوط به آن چاره تازه اي بينديشيم و اجازه ندهيم سرمايه‌هاي بزرگي که مي‌تواند وارد کشورمان شود و به موقعيت اقتصادي و اشتغال جوانان کشور مان کمک شاياني کند، از دست برود.

چنين کاري البته نياز به يک عزم بزرگ و اطلاع‌رساني مناسب  از رخدادهاي مربوط به اين حوزه دارد و درعين حال نيازمند حمايت و برنامه‌ريزي اصولي تصميم‌گيرندگان سياسي و مسئولان امر است.

مجله ديار آشنا با اين نيت شکل گرفته که با راهگشايي صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران صنعت بزرگ گردشگري, موقعيت شگرف جاذبه‌هاي ايران را تا حد امکان تبيين کند و از ديگر سو، مجالي براي پرداختن جدي به مشکلات و موانع پيش روي اين صنعت مهم فراهم آورد.  در اين مسير صاحب‌نظران و همچنين مخاطبان مجله ديار آشنا مي‌توانند با ارائه ديدگاه‌هاي کارشناسي و دلسوزانه خود نسبت به حل مشکلات پيش روي صنعت گردشگري مارا ياري دهند و و بدين ترتيب قدمي‌براي تعالي و رشد کشور بردارند.

آنچه که اهميت دارد برداشتن قدم‌هايي براي آشنايي بيشتر با توانايي‌ها و استعدادهاي بالقوه کشورمان و شناسايي مشکلات و موانع پيش روست که بنا داريم در اين زمينه بيشتر صحبت کنيم.  تا چه افتد و چه در نظر آيد.درج نظر

نام:
پست الکترونیک:
آدرس اینترنتی:
چک کردن اسپم:
عنوان:
نظر:
 
XML نظرات: RSS | Atom
 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۱۱۳۹۷۳۱