site stats

کلیک جهان گردش  + مجله ایرانگردی دیار آشنا برای امور نمایندگی خود در مراکز استانها نیروی واجد شرایط جذب می کند _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها  - مجله ایرانگردی دیار آشنا برای امور نمایندگی خود در مراکز استانها نیروی واجد شرایط جذب می کند

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:از بحث بازدید باغ گیاه شناسی ملی تا چالش گردشگری ایران

تاریخ انتشار:۹۴/۰۶/۰۳

بفرمایید باغ! قدمتان روی چشم.

از بحث بازدید باغ گیاه شناسی ملی تا چالش گردشگری ایران

باغی زیبا به وسعت ایران، سرسبز و با طراوت با کارکنان و راهنمایانی مهمان نواز. 

باغی همین نزدیکی ها، کنار پایتخت، توی جاده مخصوص کرج – خروجی پیکان شهر

باغی که همه علاقمندان از مردم عادی، خانواده ها، کارمندان، معلمان، دانشجویان، پژوهشگران، پیشکسوتان، بازنشستگان، هنرمندان، ورزشکاران، کشاورزان، کارگران، گردشگران گرفته تا سیاستمداران و دولتمردان را برای بازدید و برخورداری از ساعاتی آرامش و آموزش به سوی خود فرامی خواند.

مجله ایرانگردی دیار آشنا/ اردیبهشت و خرداد - تیر و مرداد ماه ۹۴/ سال دوم/ شماره ۳و۴ / صفحه ۸و۹و۱۰و۱۱

در دیدار جواد جلالی مدیر مسئول مجله ایرانگردی دیار آشنا با دکتر جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور مطرح شد:

گردشگری اولین راهبرد توسعه کشور است/ اکوتوریسم درست است  که یک صنعت است، اما یک صنعت کاملا فرهنگی است

فرصتی پیش آمد تا با حضور در باغ گیاه شناسی ملی ایران خدمت آقای دکتر عادل جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگلهاو مراتع کشور برسیم و با وی در خصوص برنامه های این باغ و ظرفیت های گردشگری آن به گفت و گو بنشینیم.

دکتر جلیلی متولد سال ۱۳۳۵ روستای "سوگلی تپه" از توابع میاندوآب آذربایجان غربی است، او با فروتنی و رویی گشاده ما را پذیرفت، آشنایی با نکته نظرات سفیر و نماینده سابق ایران در فائو و برنامه های بازدید از باغ گیاه شناسی ملی ایران در  این دیدار صمیمانه که باب تعاملی بود، خالی از لطف نیست، به امید آنکه مسئولان به ویژه متولیان گردشگری بتوانند با بهره مندی از این ظرفیت ها و حمایت از اینگونه  موسسات تحقیقاتی و حرکتهای خودجوش زمینه گردشگری مردمی را فراهم کنند.

نکته نظر جنابعالی در خصوص جایگاه گردشگری چیست؟

اگر در ایران قرار باشد، مشکل بیکاری و اشتغال حل شود یا یک روز ما اقتصاد بدون نفت ویا توسعه محیط زیست و طبیعت داشته باشیم، ناچاریم، بحث گردشگری را به عنوان اولین راهبرد توسعه خود بپذیریم. ما منابع     سرمایه ای خود را روی زیرساختها که می تواند مبحث گردشگری را حل کند و روی این موضوع کار می کردیم خیلی از مشکلات ما الان حل شده بود. زیرساختهای مامثل راه آهن  باتوجه به ظرفیتهای آن، گردشگری و ترانزیت کالا  ومسافر که هردو یک زیرساخت می خواهد، هردوبا زیرساخت راه آهن قابل پیشرفت هستند، اگر تمام منابع و سرمایه گذاری روی پروژه راه آهن و حمل ونقل ریلی بود و دولت همه تلاشش را در این بخش متمرکز کرده بود، مخصوصا تراتزیت کالا و مسافر مثل دبی در بحث ترانزیت مسافر که تبدیل به غولی شد و باتوجه به ظرفیتی که فرودگاههای ایران دارد، حتی از نظر فنی  این ظرفیت نادیده گرفته شده است یا در حوزه گردشگری. ما همه از عدالت حرف می زنیم در صورتی که عدالت شعار نیست، عدالت یعنی توزیع سرمایه ومنابع. زیرساختها باید طوری باشد که مردم بتوانند به راحتی ایران را به گردند، مثلا سیستان وبلوچستان در ایام نوروز که شرایط آب و هوای بهتری دارد، امکانات سفر به زاهدان فراهم باشد و دوسه میلیون مسافر وارد سیستان وبلوچستان شوند، چقدر در بحث اشتغال زایی، توسعه  فرهنگی و از بین بردن فقر و به جریان افتادن سرمایه تاثیر دارد. یعنی واقعا اگر دولت ایران در برنامه ششم ناچار باشد، یک برنامه و رویکرد را بپذیرد که باعث توسعه شود، بحث گردشگری است. ولی متاسفانه نسبت به بحث تراتزیت کالا ومسافر و گردشگری بی توجهی شده است و ما ناچاریم پول نفت بفروشیم و نمونه اش صنعت خودرو است که این همه سرمایه به هدر می رود.

در مورد نقش باغ گیاه شناسی ملی ایران توضیح دهید؟

باغ های گیاه شناسی مسئولیت حفاظت گونه های نادر گیاهی خارج از رویشگاهی را به عهده دارند از جمله مراکز علمی مهم دنیا هستند که بر اساس یک قانون نانوشته با هم در تعامل اند، برای نمونه هم اکنون باغ گیاه شناسی ملی ایران  با بیش از ۱۲۰باغ گیاه شناسی مطرح دنیا که بیشتر هم در کشورهای توسعه یافته هستند، همکاری مشترک دارند. این همکاری مشترک خارج از فضا و مرزهای سیاسی  و ... است  و این وظیفه را با آرامش باهم انجام می دهند. در باغ گیاه شناسی دو روش هم در حفاظت انجام می شود، یکی گیاه  زنده ای که در طبیعت کاشته می شود که ملاحظه می کنید، در باغ هست و یکی هم به صورت بانک ژن که به صورت بذر یا سایر مواد گیاهی در سرد خانه ها حفظ می شود که در زمانی که خواستن استفاده کنند و بخواهند، برگردانند به طبیعت فرصت باشد، که باغ گیاه شناسی ملی هم همین نقش را در ایران بازی می کند و می شود، گفت: ایران جز معدود کشورهای جهان سوم است که این پروژه و اینگونه   پروژه ها  را اجرا می کند وتا آنجا که من اطلاع دارم در خاورمیانه جزو اولین کشورها هستیم  و پروژه در وهله اول بخشی از وظایف باغ های گیاه شناسی است و هدف آن حفظ گونه های گیاهی کشور و بخشی از گونه های گیاهی دنیاست.

 وسعت باغ گیاه شناسی ملی ایران ۱۵۰ هکتار است  در همین منطقه ۲۲ تهران، ایجاد شده و یکی از وظایف آن هم ایجاد باغهای اقماری در کشور است که تعدادی از آنها را ایجاد کرده است.  مثل باغ گیاه شناسی نوشهر یا باغ منطقه گرمسیری فدک در دزفول یا باغ بیابانی در یزد و کاشان وباغ گیاهان دارویی در همدان و باید در جاهای دیگر هم همین کار را در حد توان و پشتیبانی مالی انجام بدهیم . باغ گیاه شناسی فعلی در سال ۱۳۴۷ کلنگ آن زده شد  و بطور قانونی بایک هئیت امنا تشکیل شد تا پیروزی انقلاب اسلامی، حدود ۳۰درصد کار و یکسری بخشهای زیرساختی آن که حدودا ۲۵ قطعه پیش بینی شده بود، حدود دو قطعه آن مستقر شد و بعد از انقلاب در زمان جنگ طبیعی است همه چیز تحت تاثیر قرار می گیرد و کار این پروژه هم در حقیقت یک مقدار کند شد وعملا کار اصلی آن بین سالهای ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۵ یعنی بیشتر از ۷۰% باقی مانده پروژه باغ، آن زمان انجام شد، رویشگاه های بسیار مهم مثل جنگلهای خزر،  جنگل زاگرس یا البرز جنوبی ایران یا قطعات خارجی مثل آمریکا، اروپا ، قفقاز، چین و ژاپن ویا بخشی ازقسمتهای  تخصصی مثل گیاهان دارویی قسمت سیستماتیک و از جمله این قطعات است وتاکنون حدود چهار هزار گونه گیاهی در آن مستقر شده و باید بیشتر تلاش شود کونه های مختلف دیگری هم از داخل ایران هم از خارج ایران در این باغ آورده شود.

آقای دکتر الان عمده ترین طرحی که در باغ گیاه شناسی اجرا می کنید، چیست:

برای باغ رویشگاههای آن می توان گفت حدود ۹۵% مستقر شده است، فقط یک پروژه خیلی مهم از آن باقی مانده که انشاالله با تامین اعتبار و منابع دنبال آن هستیم انجام شود، در حقیقت طرح ها آن هم آماده است و آن "ایجاد گلخانه گیاهان منطقه گرمسیری دنیا" مثل جنگلهای آمازون که پروژه ای است که یک مقدار از حد توان ما گرانقیمت است، اما گلخانه آن طراحی شده و تصمیم داریم آن را ایجاد کنیم که از نطر کلکسیون فقط این قسمت باقی مانده، ولی قسمت های بعدی آن بیشتر بخش خدمات دهی آن است، مثل مبلمان باغ یا مرکز همایشهای بین المللی باغ گیاه شناسی یا مراکز خدمات رسانی به بازدید کننده هاست یا بخشی بانک ژن آن که قسمت فراسرد آن، که مفهوم آن این است که گیاهان بزرگ را در بالای ۷۰- درجه نگه داریم، تاسسیات بیشتری را می طلبد که ما بتوانیم بخشی از گیاه را با طول عمر بیشتری یعنی ۷۰ یا ۸۰ سال نگه داریم، اینها پروژه هایی هستند که الان در اختیار ماست و منتظریم بودجه عمرانی آن تامین شود.

آقای دکتر نظرتان در خصوص رابطه باغ و گردشگری چیست ؟

ببینید اینجا یک مطلبی را باز کنم، باغ گیاه شناسی وظیفه اصلی آن حفظ گونه های گیاهی است، وظیفه دوم آن کار پژوهش روی گیاهان و وظیفه سوم آموزش است . آموزش می تواند از یک آموزش خیلی عمیق و جدی تخصصی تا یک آموزش عمومی برای مردم باشد، خوب موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع که متولی تحقیقات منابع طبیعی کشور است و باغ گیاه شناسی ملی ایران زیرمجموعه این موسسه است، مسئول است که در حقیقت راهکارعلمی حفظ احیاء طبیعت ایران را فراهم کند، از نظر علمی و یکی از موضوعات جدی که برای موسسه مطرح است، بالابردن اطلاعات مردم در برخورد با طبیعت است، در اینجا هدف اول ما گردشگری نیست، ما هدفمان این است که مردم را با آسانترین روش با طبیعت آشنا کنیم، خوب مردم قشرهای مختلف هستند، مردم تصمیم گیرنده و تصمیم ساز و مردم خیلی عادی در کوچه و خیابان و برای ما مهم است، وقتی یک مقام مسئول می آید و  اطلاعاتی می گیرد ودر تصمیمات در توسعه کشور تعیین کننده است ومردم عادی ما که روزمره با مسایل طبیعت درگیر هستند. درنتیجه نمی توان صرفا روی گردشگری تاکید کرد، می توان گفت از ظرفیت و فرهنگ سازی وآموزش باغ گیاه شناسی چگونه می شود برای مردم استفاده کرد به هرحال مردم نقش اساسی در حفظ و احیای طبیعت ایران را دارند. بنابراین ما با این نگاه از نظر آموزش در حد تخصصی که از سالهای خیلی قبل شروع شده، مثل دانش آموزان، دبیران آموزش پرورش، دانشجویان و کارشناسان این حوزه را بصورت تور هدایت شده، می پذیرفتیم که اینها بیایند آموزش را از نزدیک ببینند.

برنامه بازدید مردم عادی به صورت جدی از امسال شروع شد که هرکسی در قالب گروهی دست خانواده اش را بگیرد و بیاورد اینجا و برای اینکه از این فرصت آموزش غافل نشویم، برای مردمی که بدون وقت برنامه ریزی شده وارد این باغ می شوند، ولی باهدایت یک فردی از همکاران وکارشناسان باغ گیاه شناسی در یکی دوساعتی که دراینجا هستند، اطلاعات ارزشمندی را در اختیار عموم مردم می گذارند. مثل یک لیدر علمی با آنها درباره اهمیت جنگلهای خزر صحبت می کند. در موقع بازگشت رفتارهای مردم خیلی جالب هست و با اطلاعاتی که گرفتند کاملا نگرشهای متفاوتی دارند، اینها رو احساس می کنیم، احساس شعفی که در مردم به وجود می آید که همچنین جای زیبایی را دیدند و هم اطلاعاتی را به دست آوردند، جالبه، خیلی افرادی که بعد بازدید به من مراجعه می کردند می گفتند، ما چگونه می توانیم در خدمت این باغ باشیم.

این درواقع بهترین ظرفیت آموزش مردم است، در رابطه با طبیعت. متاسفانه در ایران یک مطلبی را عرض کنم باتوجه به اینکه شما یک مجله وزین دارید که در سطح کشور هم توزیع می شود، "ما یک برداشت غلطی از اکوتوریسم در کشور داریم"،مخصوصا بعد از بحث اولین نشست زمین دررابطه با توسعه پایداری که در ریو برزیل مطرح شد، که هدف این بود که مردم با طبیعت اصولی وجدی مرتبط باشند و رابطه برقرار کنند تابشود این   بحران های بزرگ زیست محیطی را در کشور راحت تر حل کرد، " ولی در ایران گردشگری صرفا با مفهوم تفریح خلاصه شده است، در حالی که گردشگری مفهوم آموزش است وتفریح یک بخشی از گردشگری وخود آموزش هم نوعی از تفریح محسوب می شود." شما دررابطه با توریسم فرهنگی که اماکن تاریخی را می بینند، وقتی که یک جوان تحصیلکرده از جایی می رود تخت جمشید را می بیند، اعتماد به نفسی که این جوان پیدا می کند، اطلاعی که از هویت خودش پیدا می کند یا جوانی که می رود، جنگل شمال یا کویر رامی بیند، این اطلاعی که از اینها بدست می آورد، یک انسان دیگری می شود. "اکوتوریسم درست است  که یک صنعت است، اما یک صنعت کاملا فرهنگی است و رابطه عمیقی با آموزش دارد." بنابراین در رابطه با باغهای گیاه شناسی بحث گردشگری عمدتا آموزشی است وگرنه مردم می توانند به جای اینجا بروند پارک زیبای ملت را که همین درختها هم هست، همین آب و هوا، همین گیاهان خیلی زیباتر از اینجا هست، ببینند . من همیشه در نشستها با مسئولان محترم هم بیان  می کنم که این هزینه ای که برای باغ گیاه شناسی می پردازید، هزینه ایجاد یک جای زیبا نیست، هزینه بستر آموزش مردم را ما داریم فراهم می کنیم . در حین حال باغ گیاه شناسی طوری طراحی شده است و کارشناسان ودانشمندان این باغ چه قبل از انقلاب، چه بعد از انقلاب که یکسری از دانشمندان بین المللی کار کرده اند، بعد از انقلاب هم که دانشمندان و کارشناسان ایرانی کار کرده اند، یک مجموعه زیبایی در آمده است که در عین آموزش، مردم با مکان زیبایی آشنا می شوند.

ظرفیت باغ گیاه شناسی برای بازدید مردم چه میزان است؟

این باغ تازه در این زمینه فعالیت می کند، اما باغ های گیاه شناسی دنیا که سابقه  طولانی دارند، پذیرای بازدید کنندگان زیادی هستند، مثلا باغ گیاه شناسی کیو لندن که قدیمیترین باغ گیاه شناسی دنیا و معروفم هست که ۱۰% گونه های متنوع گیاهی دنیا آنجاست، سالانه دو میلیون نفر بازدیدکننده از سراسر دنیا و خود مردم انگلستان از آن باغ گیاه شناسی دیدن می کنند. باغ گیاه شناسی ملی ایران نیز می تواند در آینده چنین ظرفیتی را داشته باشد.

هزینه های باغ های گیاه شناسی دنیا از سه منبع تامین می شوند یک منبع آن بودجه ردیف خود این باغ هاست، یک بخش آن از کمکهای خیریه که معمولا اولین پرداختهای خوبشان از شورای شهر یا انسانهای خیر و یا نهادها، صنایع مثل صنایع خودروسازی برای اینکه نقشی در طبیعت داشته باشند. سوم بخشی است که مردم با همین بازدید هایشان می پردازند از راه بلیط یا خریدی که از اینجا می کنند.                                                                                        باغ گیاه شناسی ملی ایران با این ظرفیت و رویکردی که در پیش گرفته،  پیش بینی می شود امسال ۵۰۰ هزار بازدید کننده داشته باشد. باتوجه به تلاش بیشتری که در حال انجام است، امکانات محدود باغ، مثلا نبود مبلمان و تابلوهای راهنما در باغ، کمبود نیرو برای راهنمایی و هدایت بازدید کنندگان، در عین حال پیش بینی ما از آمار بازدید کننده از این باغ گیاه شناسی تا این حدود است.

تاثیرگذاری این باغ در افرادمختلف چگونه ارزیابی می کنید؟

سوال قشنگی کردید، مستقیم ارتباط برقرار کردن و دیدن مردم حتی در مسایل فرهنگی و موزه ها و... فوق العاده کلیدی هست در ساختن ذهن آنها  یعنی ظرفیت فرهنگسازی آن در بازدید آنها از باغ گیاه شناسی فوق العاده است.

شکل بازدید ها چگونه است؟

همه افرادی که تشریف می آورند در قالب گروه ۲۰ الی ۳۰ نفره موقع ورود افراد یکی از کارشناسان موسسه، این گروه را راهنمایی می کنند و آنها تمام قسمتهای باغ را می بینند،  البته باغ خیلی بزرگ است و دریک بار دیدن نمی توان همه قسمت های آن را بازدیدکرد.

نظر شما در خصوص تعامل ngoها یا تورگردان ها، آژانسها برای آوردن تور به باغ جهت بازدید چیست؟

تعامل و همکاری با گروهها، آژانس داران و دانشگاهها همه از کانال روابط عمومی تعریف شده است که اینها با روابط عمومی هماهنگی می کنند، بعد از مذاکره و صحبت، فرایند این بازدید راحت انجام می شود. و این مسئله روتین شده است. البته در آینده یک برنامه داریم که انجمنی تحت عنوان "انجمن حامیان باغ گیاه شناسی ملی ایران" ایجاد شود، که این انجمن می تواند خیلی از این سمن ها  و آژانس ها را ساماندهی کند.

قیمت بلیط بازدید از باغ چقدر است؟

قیمت بلیط بازدید از باغ ۱۵ هزار تومان است، که توسط هئیت امنا موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور وزارتخانه تصویب شده است، البته به فراخور زمان تخفیفات داریم، مثلا در عید ۵۰ درصد تخفیف داده می شود و برای خیلی جاها قیمتهای مختلف است،  مثلا برای مراکز خیریه یا افراد بیماری خاص رایگان است، برای دانش آموزان و دانشجویان و .. هم تخفیفات مختلف و یک نوع قیمت تعیین شده است.

باغ گیاه شناسی ملی ایران با مساحت حدود ۱۵۰ هکتار مجموعه ای از گیاهان و گل های مناطق مختلف ایران و جهان است.مجموعه های مناطق رویشی ایران وجهان به همراه کلکسیون های موضوعی و شش دریاچه و سه منطقه کوهستانی (البرز، زاگرسو هیمالیا) و دو آبشار و تعدادی آبگیر و رودخانه در باغ وجود دارند که روی نقشه نشان داده شده اند.

با توجه به مساحت باغ و طولانی بودن مسیرهای بازدید لطفا یکی از مسیرهای بازدید را انتخاب و باتوجه به نقشه راهنما در مسیر انتخاب شده حرکت نمایید.

مسیرهای بازدید :

۱) نمایشی ، خزر ، میدان مرکزی ، باغ صخره ای ، چین و ژاپن

۲) نمایشی ، البرز، سیستماتیک ، میدان مرکزی ، خزر

۳) اروپا، چین و ژاپن ، باغ صخره ای ، گیاهان دارویی ، میدان مرکزی ، خزر

تنوع گیاهی تحسین برانگیز باغ گیاه شناسی از سوی آفات وبیماری ها ، علف های هرز، خشکی و تغییرات آب وهوایی در معرض خطر است . کارکنان باغ گیاه شناسی برای کاهش میزان خسارت به این مجموعه زیبا تلاش فراوانی به عمل می آورد ، شماهم می توانید برای حفاظت و حمایت از باغ گیاه شناسی باتوجه  و عمل نمودن به موارد ذکر شده تلاش نمایید.

www.rifr-ac.ir

NBG_at_rifr-ac_dot_ir

مسیرهای دسترسی :

  1. بزرگراه تهران – کرج خروجی پیکان شهر ، آزاد شهر، خیابان شهید گودرزی ، بلوار باغ گیاه شناسی ملی ایران ، درب شرقی
  2. ایستگاه مترو ایران خودرو ، درب شرقی
  3. بزرگراه همت، بلوار پژوهش ، درب غربی
  4. ایستگاه مترو وردآورد ، بلوار پژوهش ، درب غربی

بازدید باهماهنگی قبلی

روزهای بازدید: تمام روزهای هفته در ایام سال

ساعت بازدید:

بهار و تابستان: ۹ صبح تا ۲۰ بعدازظهر

پاییز و زمستان: ۹ صبح تا ۱۵ بعدازظهر

تصاویر گفت و گو  از محسن جلالی

 


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۱۱۳۹۷۹۶