site stats

کلیک جهان گردش  + از مجله ایرانگردی دیار آشنا در هفتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری اصفهان تقدیر شد _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها   -از مجله ایرانگردی دیار آشنا در هفتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری اصفهان تقدیر شد

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:"مضیف" بنایی از نی، تنها بازمانده نوعی از معماری مناطق عرب نشین

تاریخ انتشار:۹۴/۰۷/۰۶

"مضیف" بنایی از نی، تنها بازمانده نوعی از معماری مناطق عرب نشین

فرشته بایمانی نژاد

مضیف همان بنای باشکوه ساخته‌شده از نی است که مسیر شمارا از اهواز به سمت سوسنگرد و سپس بستان می‌کشاند.

مجله ایرانگردی دیار آشنا- به گزارش پایگاه خبری گردشوران (jalalnews ) - این بنا تنها باقی‌مانده این نوع معماری در مناطق عرب نشین می‌باشد که کارکرد اصلی‌اش را همچنان حفظ نموده است. ساختار اصلی آن هلالی شکل می‌باشد و به‌طور کامل از نی ساخته‌شده است. تعداد ستون‌های مضیف باید فرد باشد وگرنه استحکام لازم را ندارد. این فرد بودن علاوه بر مسائل فنی ریشه در اعتقادات قدیمی اعراب دارد. این بنا مهم‌ترین فضای جمعی اعراب است که شیوخ و افراد از قبیله‌های مختلف در آن جمع می‌شوند و از خوش‌ و بش‌های عادی تا حل مشکلات و تنش های قبیله در این مکان صورت می‌گیرد. وارد مضیف که می‌شوی سرت را باید به خاطر درب کوتاهش بی‌اختیار خم‌کنی، شاید نوعی ادای احترام به اشخاصی است که داخل مضیف نشسته‌اند و همچنین احترام به صاحب مضیف! بنای بردیه که به همت برادران حیدری، هفت سال پیش‌ساخته شده است ۱۱متر طول، ۵/۳ متر عرض و ۴متر ارتفاع دارد. وارد که شدی به‌رسم خودشان با قهوه عربی از تو پذیرایی خواهند کرد. در آن لحظه تنها درمان خستگی ات جزء فنجانی قهوه عربی نخواهد بود!

درباره آیین قهوه‌خوری عرب‌ها نکات و قوانین خاصی وجود دارد که باید در هنگام نوشیدن رعایت شود، قهوه‌ای تلخ و بی‌اندازه مطبوع، که بی‌شک تو را از تکان دادن فنجان قهوه وامی‌دارد!

برادر بزرگ‌تر خانواده قهوه را تعارف می‌کند. همه‌چیز مضیف و اطرافش برایت شگفت‌انگیز خواهد بود. صدای شور و هیجان کودکان خانه در کنار مضیف، پچ‌پچ زنان، نگاه خیره و مهربان شیخ، میهمان‌نوازی و صمیمیت برادران حیدری، بوی گس قهوه لابه‌لای خشکی نی‌های پیچیده شده در مضیف، دلمه‌های قهوه، همه و همه بهترین شب سفر تو را رقم خواهد زد.

یکی دیگر از نکات جالب‌توجه بنا، منوی غذایی آن است. در آنجا آشپزهای بومی منویی شامل خورش قارچ با برنج، مرغ شکم پر، ماهی کبابی و غذایی به نام مسطح (مسطح شامل ۴/۱ گوسفند درسته بخارپز است که همراه آب‌نبات و ادویه‌های مخصوص سرخ‌شده به همراه یک و نیم کیلو برنج در سینی‌های مخصوص، برای دو نفر سرو می‌شود)، البته شکل اصلی خوردن این غذا با دست می‌باشد.

یکی از پسرها می‌گوید مهمان (هرکس می‌خواهد باشد، حتی دزد یا قاتل) تا سه روز بی‌اینکه از او سؤالی شود در مضیف پذیرایی می‌شود! وبعداز سه روز شیخ به حل مشکلش می‌پردازد. در مورد اقامت شبانه باید گفت: عموماً آقایان در همان مضیف می‌خوابند، اما برای بانوان اقامتگاهی در همان نزدیکی تهیه می‌شود که اگرچه از «نی» درست نشده، اما با وسایل مدرن عربی اعم از مبل و تخت و ملافه و پتوهای دست‌باف، تجهیز شده است.

در مضیف صاحب‌خانه رختخواب را پهن می‌کند و میهمان رختخواب را جمع.  شیخ می‌گوید: عیب است اگر صاحب‌خانه رختخواب را جمع کند شاید مهمان زیر رختخوابش چیزی گذاشته باشد. نمی‌دانم این را  از دهان کدام ‌یک از برادران حیدری شنیدم که می‌گفت چیزی که طبیعت به‌رایگان به ما می‌دهد ما به‌رایگان به میهمان می‌دهیم.

بعد از صرف شام به آدم‌های خانه شیخ و روابطشان فکر می‌کنم!

برای خودم متأسف شدم که عرب‌های استان خودم هنوز برایم ناشناخته مانده‌اند و چقدر ذهنم تاکنون درگیر برساخته‌های فرهنگی بوده است.


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۱۱۳۹۷۷۴