site stats

کلیک جهان گردش  + از مجله ایرانگردی دیار آشنا در هفتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری اصفهان تقدیر شد _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها   -از مجله ایرانگردی دیار آشنا در هفتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری اصفهان تقدیر شد

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:مجموعه سوارکاری پارتیان شاهرود با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است

تاریخ انتشار:۹۴/۰۷/۱۹

معرفی یکی از زیرساخت های گردشگری ورزشی استان سمنان؛

مجموعه سوارکاری پارتیان شاهرود با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است

علیرضا اسلام پناه

گردشگری ورزشی فعالیت های مرتبط با ورزش است و از آنجا که این بخش تنها در برگیرنده پیگیری حوادث و رویدادهای ورزشی نیست، به گردشگری ورزشی نه فقط به عنوان تماشای یک حادثه ورزشی، بلکه به عنوان عامل سفر نیز توجه می شود.

"پایگاه خبری گردشوران ( jalalnews)"- از این رو دو مقوله گردشگری و ورزش از ارتباط متقابل، تنگاتنگ و تاثیرگذاری سود می جویند، به گونه ای که ورزش و مسابقات سوارکاری حجم قابل توجهی از افراد را به سفر وا داشته و رویدادهای بزرگ ورزشی، به خودی خود از مهم ترین جاذبه های دوره ای به حساب آمده و تأثیر بسزایی در رونق گردشگری دارد.

از آنجا که سوارکاری و تماشای مسابقات اسبدوانی بسیار مفرح و پرطرفدار می باشد برگزاری دوره های سوارکاری از جنبه های توسعۀ گردشگری ورزشی محسوب شده و می بایست حمایت های همه جانبه مردم و مسئولان از آن صورت پذیرد.

شهرستان شاهرود علاوه بر جاذبه های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و عرفانی بی نظیر خود در زمینۀ گردشگری ورزشی از استعداد و قابلیت بسیار بالایی برخوردار بوده و طی یک دهۀ اخیر باشگاه های متعددی راه اندازی شده است. یکی از این باشگاه ها، شرکت تعاونی اسبداران پارتیان می باشد که با اراده و پشتکار بالا در راستای تعالی ورزش و گردش شهرستان اقدام نموده اند. احساس نیاز شد تا به منظور جلب نظر مسئولان امر جهت مساعدت و تسریع در اتمام این پروژه، معرفی آن به علاقمندان صنعت اسب و سوارکاری و گردشگران و نیز تشویق سرمایه گذاران به معرفی این باشگاه و دستاوردهای آن اشاره ای داشته باشیم.

معرفی مجموعه سوارکاری پارتیان:

در راستای ارتقای سطح سلامت جامعه و نیز احیای ورزش باستانی سوارکاری که در دین مبین اسلام بدان بسیار تأکید شده، شرکت تعاونی گروه اسبداران پارتیان شاهرود در سال ۱۳۸۶ و در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار در کیلومتر ۸ جادۀ مجن روبروی روستای امیریه (منطقۀ اقبالیه)  تأسیس گردید.

برنامه و اهداف:

برنامه های مجموعه سوارکاری پارتیان شامل ۴ حوزه هدف گذاری شده است که عبارتند از:

۱-     مسابقات سوارکاری در تمامی رده ها (سرعت، استقامت، پرش، چوگان و تیر اندازی روی اسب)

۲-     آموزش سوارکاری

۳-     پرورش اسب

۴-     گردشگری ورزشی

پیشرفت فیزیکی:

تا کنون ۵۰% از کل فاز ها و ۷۰% فاز یک مجموعه (فراهم سازی اجرای مسابقات) پیشرفت فیزیکی داشته است. گفتنی است که زمین مسابقه طبق استانداردهای بین المللی طراحی و اجرا گردیده و از این حیث در کشور منحصر به فرد می باشد. (استاندارد ۱۲۰۰ متر سرعت و ۲۱۵۰ متر نیمه استقامت)

شرایط ویژه برگزاری کورس های تابستانه:

به دلیل موقعیت جغرافیایی شهرستان شاهرود که حد واسط بین قطب های سوارکاری ایران (استان گلستان (گنبد کاووس) اصفهان، یزد و خراسان) و نیز آب و هوای خنک و معتدل، توجیه بالایی در احداث این مجموعۀ ورزشی در دامنۀ رشته کوه البرز و قلۀ شاهوار به وجود آمده است.

در فصل تابستان به دلیل آب و هوای شرجی نامناسب مسابقات سوارکاری در گنبد کاووس عملاً تعطیل می باشد با توجه به نزدیکی شاهرود به قطب سوارکاری کشور (۱۳۰ کیلومتر) شرایط برگزاری مسابقات ملّی در این مجموعه فراهم بوده و می تواند نقش مکمل و معین صنعت اسب گنبد را ایفا نماید.

فعالیت های صورت گرفته:

تا کنون چندین دوره مسابقه در زمین مذکور برگزار گردیده که از آن جمله می توان به برگزاری دومین کورس سوارکاری تابستانه به مناسبت هفتۀ گردشگری در شهریور ماه سال ۱۳۹۰ اشاره کرد.

توجیه ورزشی، فرهنگی و اجتماعی:

بر اساس آمار و ارقام سرانۀ ورزشی شهرستان شاهرود به نسبت پایین بوده و با توجه به انبوه جوانان مستعد و مشتاق و ۴۰ هزار دانشجوی بومی و غیر بومی در شهرستان، راه اندازی این مجموعه می تواند تا اندازه ای کمبود فضاهای ورزشی را جبران نماید.

توسعۀ گردشگری ورزشی:

شهرستان شاهرود به دلیل تنوع اقلیمی و تعدد جاذبه های طبیعی به "قاره کوچک" مشهور است و یکی از قطب های مهم و تأثیر گذار توسعۀ گردشگری کشور محسوب می شود.

قرار گرفتن شاهرود در کریدور شرق به غرب و شمال به جنوب کشور و همجواری با استان های خراسان رضوی، گلستان، اصفهان و یزد و عبور سالیانه ۲۰ میلیون مسافر و زائر آقا علی ابن موسی الرضا (ع) بر اهمیت جایگاه گردشگری آن افزوده است. در کنار چنین موقعیتی با برگزاری مسابقات سوارکاری در قالب جشنواره های گردشگری و اجرای تور با اسب در مسیرهای گردشگری تعریف شده می تواند بر تنوع بخشی جاذبه های گردشگری شهرستان افزود.

کمک به امر اشتغالزایی:

به طور کلی صنعت اسب همراه با درآمد و اشتغال زایی بالایی برخوردار است . از آنجا که مهمترین معضل شهرستان شـاهرود بیکاری است، این مجموعه از طریق برگزاری مسابقات و پرورش اسب نسبتاً مؤثر خواهد بود.

معرفی برخی پروژه ها:

مدیرعامل و هیئت مدیره این مجموعه در نظر دارند در کنار پیست سوارکاری، امکاناتی از قبیل رستوران، کافی شاپ، هتل، استخر، زمین تنیس و غیره را راه اندازی نمایند.

امید است با تکمیل و راه اندازی فازهای این مجموعۀ ورزشی فرهنگی ارزنده، در راستای ایجاد نشاط اجتماعی و پر کردن اوقات فراغت جوانان و خانواده ها گام برداشته و بیش از پیش زمینه های توسعۀ گردشگری ورزشی کشور را مهیا سازیم.


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۱۱۳۹۷۳۸