site stats

کلیک جهان گردش  + عضو باشگاه ایرانگردی دیار آشنا شوید و از مزایای آن برخوردار شوید _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها  - عضو باشگاه ایرانگردی دیار آشنا شوید و از مزایای آن برخوردار شوید

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:مسابقات جام جهانی کشتی ۲۰۱۶ نقطه عطف گردشگری ورزشی در شیراز

تاریخ انتشار:۹۵/۰۲/۱۹

مسابقات جام جهانی کشتی ۲۰۱۶ نقطه عطف گردشگری ورزشی در شیراز

در آمد سالانه بیش از ۲۰ میلیارد دلار از گردشگری ورزشی در جهان و سهم ناچیز ایران از این در آمد سبب شده که مسئولان شیراز به مسابقات جام جهانی کشتی ۲۰۱۶ به عنوان نقطه عطف گردشگری ورزشی معطوف شوند.

به گزارش پایگاه خبری جهان گردش (jalalnews)  به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز -   در دنیای امروز بسیاری از کشورها صنعت پویای گردشگری را به عنوان منبع اصلی درآمد، اشتغالزایی، رشد بخش خصوصی و توسعه زیرساخت‌ها قرار داده‌اند. این صنعت عامل موثری در تعامل فرهنگ‌ها و تحکیم انس و الفت بین ملت‌ها است.

یکی از بخش‌های مهم و پر اهمیت که عامل ایجاد انگیزه برای گردشگران است و ظرفیت تبدیل شدن به یک امر فرابخشی در صنعت گردشگری را دارد، ورزش است که از آن به عنوان «گردشگری ورزشی» نام برده می‌شود.

در تعریف گردشگری ورزشی باید گفت که مسافرتی تفریحی است که افراد به‌طور موقت از محل سکونت خود خارج می‌شوند تا اقدام به شرکت در فعالیت‌های بدنی، تماشای فعالیت‌های بدنی یا احترام به جذابیت‌های مربوط به فعالیت‌های بدنی کنند.

بر این اساس در گردشگری ورزشی سه نوع گردشگری وجود دارند که می‌توان آن را به گردشگری فعال، گردشگری رویداد ورزشی و گردشگری خاطرات ورزشی تقسیم کرد.

براساس اطلاعات موجود از سازمان جهانی گردشگری درآمد کشورهای پیشرفته جهان از محل گردشگری ورزشی سالانه بیش از ۲۰ میلیارد دلار است اما ایران با وجود جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری تاکنون بهره چندانی از این حوزه نبرده است.

در برخی کشورها سهم گردشگری ورزشی از کل درآمد صنعت گردشگری آن به ۲۵درصد هم می‌رسد در حالی که به گفته مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی سهم ایران از درآمد صنعت گردشگری تنها نیم درصد است.

ارزیابی سازمان‌های جهانی نشان می‌دهد که ایران از لحاظ جاذبه‌های گردشگری رتبه ۱۵دنیا، تعداد گردشگران ورودی رتبه ۴۶ و از جهت درآمد ارزی رتبه ۳۵ دنیا را داراست و سلطانی‌فر معتقد است که سهم کشور ما با توجه به ویژگی‌های گردشگری در زمینه‌های مختلف طبیعی، تاریخی و مذهبی حداقل باید بین دو تا سه درصد باشد.

برگزاری مسابقات ملی و بین‌المللی یکی از فرصت‌های توسعه گردشگری ورزشی است که باید از آن به‌خوبی بهره برد و از این طریق سهم ایران را از درامد حاصل از صنعت گردشگری افزایش داد.

مسابقات جام جهانی کشتی ۲۰۱۶ که در روزهای ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت ماه با حضور تیم‌هایی از روسیه، آذربایجان، اوکراین، قزاقستان، بلاروس، آلمان و ترکیه یکی از بهترین فرصتها برای توسعه گردشگری ورزشی است.

نماینده منتخب مردم در مجلس دهم درباره این رویداد ورزشی در توسعه گردشگری در شیراز گفته است پوشش خبری و تصویری رقابت‌های ورزشی در شبکه‌های تلویزیونی داخلی و بین‌المللی سبب می‌شود هم توانمندی‌های ورزش کشور به معرض نمایش گذاشته شود و هم تماشاگران داخلی و خارجی بیشتری برای تماشای رقابت‌های ملی و بین‌المللی به کشور سفر کنند.

به گفته بهرام پارسایی توانمندی‌های استان فارس در بخش ورزشی و گردشگری و پیوند بین این دو قطب می‌تواند صنعت گردشگری ورزشی را در استان رونق بخشد ضمن اینکه برای این پیوند، همکاری دستگاه‌های ذیربط و فراهم‌کردن زیرساخت‌های لازم برای برگزاری مسابقات، دو اصل مهم و غیر قابل انکار است.

وی به برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی در استان فارس اشاره کرد و افزود: این رقابت مهم بین‌المللی بهترین فرصت برای رونق گردشگری ورزشی در استان است و شورای شهر شیراز و شهرداری در کنار اداره‌کل ورزش و جوانان فارس آماده هرگونه همکاری و تعامل در امر برگزاری رقابت‌های مختلف ورزشی را دارند.

سیدکمال پاک فطرت، عضو شورای شهر شیراز میزبانی مسابقات جام جهانی کشتی را مهمترین رخداد ۴ دهه اخیر ورزش فارس اعلام کرده و گفته است کشتی‌گیران، مربیان و همراهان آنها با حضور در شیراز علاوه بر تماشای مسابقات ورزشی با فرهنگ، آداب و سنن، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و امکانات شیراز آشنا می‌شوند.

به گفته وی برنامه‌ریزی دقیق و میزبانی خوب در این مسابقات می‌تواند از حاضرین در این مسابقات سفیران خوبی برای تبلیغ و معرفی شیراز بسازد.

آنطور که پاک فطرت گفته است استان فارس با وجود داشتن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی تاکنون نتوانسته از امتیاز میزبانی مسابقات بین‌المللی استفاده کند و این امر فرصتی برای جبران کمبودها و بی‌بهره‌گی‌های گذشته است.

عضو شورای شهر شیراز با اشاره به بازسازی مجموعه سرپوشیده ورزشگاه شهید دستغیب شیراز افزود: یکی دیگر از فواید میزبانی مسابقات جام جهانی ترمیم و بازسازی مجموعه ورزشی شهید دستغیب بود که سال‌ها مورد غفلت واقع شده بود.  

در روزهای پنجشنبه و جمعه ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت ماه تیم‌های ایران، روسیه، آذربایجان، اوکراین، قزاقستان، بلاروس، آلمان و ترکیه به عنوان برترین تیم‌های رقابت‌های جهانی ۲۰۱۵ لاس وگاس آمریکا در دو گروه ۴ تیمی به مصاف یکدیگر می‌روند.

زین العابدین عرب، رئیس هیئت کشتی استان فارس می‌گوید: شیراز از هر لحاظ آماده میزبانی مسابقات جام جهانی کشتی است و امکانات هتلینگ و ایاب و ذهاب برای ورزشکاران و کادر اجرایی مسابقات آماده شده و قراردادهای لازم نیز در این رابطه امضاء شده است.

بنا به گفته رئیس هیئت کشتی استان فارس قرار است که روز ۲۹ اردیبهشت ۸ تیم شرکت‌کننده در مسابقات جام جهانی در هتل همای شیراز وزن کشی ‌شوند.

آنطور که عرب گفته است نحوه بلیط فروشی برای تماشای این مسابقات و اینکه بلیط‌ها به صورت اینترنتی فروش رود یا گیشه‌ای  در چند روز آینده اعلام می‌شود.

انتهای پیام/

Jahanegardesh_dot_press_at_gmail_dot_com

www.jahanegardesh.ir

https://telegram.me/jahanegardesh


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۱۱۳۹۷۹۸