site stats

کلیک جهان گردش  + خاطرات نخستین جهانگردان ایرانی را در دیار آشنا بخوانید _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها  - خاطرات نخستین جهانگردان ایرانی را در دیار آشنا بخوانید

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:تاثیرات صنعت هتلداری بر بورس

تاریخ انتشار:۲۷/۱۰/۹۶

تاثیرات صنعت هتلداری بر بورس

فاطمه خوانساری*

جهان گردش - گردشگری صنعت رو به رشدی است و ارتباط مستقیمی با بیشتر صنایع دارد. این صنعت تلفیقی از فعالیت‌ها، خدمات و زیرساخت‌های مختلف است که از مهم‌ترین آن‌ها مراکز اقامتی و هتل‌ها است. هتلداری از ارکان اصلی گردشگری است. اهمیت هتلداری و جایگاه ویژه آن درصنعت گردشگری و نقش آن در جذب گردشگر بر همگان آشکار است امروزه دیگر هتلداری یک فعالیت صرفا تجاری نیست بلکه یک فعالیت اقتصادی فرهنگی و یک صنعت است. هتل‌ها می‌توانند در دید یک گردشگر نسبت به یک شهر یا کشور تاثیر داشته باشند.

صنعت هتلداری شامل پذیرایی و عرصه تولید و توزیع موادغذایی و نوشیدنی به میهمانان و مسافران می‌شود از نظر اشتغال‌زایی و درآمد، بخش بزرگی از صنعت بزرگ گردشگری را تشکیل می‌دهد. عمده‌ي پيش‌بيني‌هاي ملي و بين‌المللي برآينده‌ي رو به رشد اين صنعت اتفاق نظر دارند، يکي از بخش‌هاي مورد اهميت در حوزه‌ي گردشگري، مسئله‌ي اسکان و اقامت مسافران مي‌باشد که بازار مصرف مناسبي را پيش روي هتل‌ها قرار داده است.

انتظار می‌رود بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۳۰ هر سال تعداد توریست‌های واردشده به کشورها در سطح بین‌المللی ۳.۳ درصد افزایش پیدا کند و به این ترتیب به ۱.۸ میلیارد نفر تا سال ۲۰۳۰ برسد.

این آمار با استناد به گزارش «توریسم به سمت ۲۰۳۰» منتشرشده توسط سازمان گردشگری جهانی سازمان ملل ارائه شده است و انتظار می‌رود در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۳۰ تعداد توریست‌های ورودی در مقاصد رو به توسعه (با رشدی ۴.۴ درصدی در سال) با نرخی دو برابر اقتصادهای توسعه یافته (۲.۲درصد در سال) افزایش یابد.

سهم اقتصادهای رو به توسعه از بازار جهانی توریسم از ۳۰ درصد در سال ۱۹۸۰ به ۴۵ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کرده است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰، این سهم بازار به ۵۷ درصد برسد.

 آمارهای جداول سازمان جهانی گردشگری در مورد ایران که در ردیف کشورهای آسیای جنوبی جای گرفته است نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۰ چیزی نزدیک به ۳ میلیون نفر (۲ میلیون و ۹۳۸ هزار نفر) از دیگر کشورهای جهان وارد کشور شده‌اند که این تعداد در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به ترتیب به ۴.۹۶۷ میلیون و ۵.۲۳۷ میلیون نفر افزایش پیدا کرده است که به ترتیب رشد ۴.۲ و ۵.۴ درصدی را نسبت به سال‌های پیش از خود نشان می‌دهد. با این حال در سال ۲۰۱۶ تعداد توریست‌های ورودی به ایران به رقم ۴.۹۴۲ میلیون کاهش پیدا کرد که نشانگر افت ۵.۶ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ است.

آمارهای سازمان گردشگری جهانی حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۰، ایران ۲.۴۳۸ میلیون دلار درآمد داشت که این درآمد در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ با به ثبت رساندن رشدی مداوم به ترتیب به ۳.۸۴۱ میلیون دلار و ۳.۸۶۸ میلیون دلار رسیده است.

هم‌چنین درآمد صنعت هتلداری از سال ۲۰۱۰ با افزایش جهانی رو به رو بوده است. میانگین سالانه درآمد صنعت هتلداری در جهان در سال ۲۰۱۰ به حدود ۳۴۶.۷ میلیارد دلار رسیده بود. این درآمد در سال ۲۰۱۲ با رشدی پلکانی به مبلغی حدود ۳۹۸.۴ میلیارد دلار رسید. دیگر گزارشات به دست آمده در حوزه گردشگری حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۲ تعداد گردشگران در سطح جهانی از مرز یک میلیارد نفر گذشته و این برای نخستین بار است که در ۱۰سال منتهی به ۲۰۱۲ جهان شاهد رشد ۵۰ درصدی تعداد سفر و گردشگران بوده است. از سوی دیگر برگزاری المپیک لندن در این سال توانست درآمد زیادی برای صنعت گردشگری و به تبع آن هتلداری به همراه داشته باشد.

در سال ۲۰۱۴ میانگین درآمد هتلداری در جهان از مرز ۴۰۰ میلیارد گذشت. آن‌طور که در گزارش‌ها آمده در این سال گردشگری بین‌المللی رشدی بیش از پیش‌بینی جهانی را ثبت کرده است. با وجود این‌که دراین سال، جهان با چالش‌های زیادی روبه‌رو بود اما عملکرد پایدار گردشگری توانست منجر به موفقیت این صنعت شود. از مهم‌ترین این چالش‌ها در سال ۲۰۱۴ می‌توان به بحران‌های اقتصادی جهانی، درگیری‌های سیاسی هم‌چنین گسترش شیوع ویروس ابولا درآفریقا اشاره کرد.

این درحالی است که تعداد گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۱۵ حدود ۴.۶ درصد افزایش داشته است. یعنی شمار گردشگران جهانی نسبت به سال قبل نزدیک به ۵۲ میلیون نفر افزایش داشته است. میانگین درآمد هتلداری جهانی نیز این موضوع را تایید می‌کند. دراین سال متوسط درآمد هتل‌ها در جهان نزدیک به ۵ میلیارد دلار بوده است.

در سال ۲۰۱۶ متوسط درآمد هتلداری جهانی با کاهش مواجه شد. نوسانات اقتصادی، بحران‌سیاسی، قیمت نفت، تشدید مرزبندی‌ها، محدودیت ویزا و وحشت ناشی از تروریسم از مهم‌ترین چالش‌های گردشگری در سال ۲۰۱۶ بوده است. ازجمله این بحران‌ها، رخدادهای تروریستی است که در سال ۲۰۱۶ بسیاری ازکشورها را درگیرکرد و درکنار آن بحران ورود پناهندگان به کشورهای مختلف مشکلات گردشگری را تشدید کرد. تمام این عوامل باعث شد تا میانگین درآمد هتلداری در جهان کاهش یافته و به ۴۹۰ میلیارد دلار برسد.

آن‌طور که کارشناسان تحلیل می‌کنند، نوسانات غیرمعمول و شدید نرخ ارز، کاهش قیمت نفت و سایرکالاها هم‌چنین افزایش دغدغه‌های جهانی در مورد تامین امنیت مقاصد گردشگری از عوامل مهم و تاثیرگذار بر رشد گردشگری و در نهایت افزایش درآمد هتل‌ها در جهان است.

با این وجود بسیاری از فعالان سازمان گردشگری جهانی می‌گویند طبق تجربه سال‌های گذشته هر اتفاقی که در جهان به وقوع بپیوندد، نمی‌تواند تاثیر درازمدتی برگردشگری داشته باشد. مردم هم‌چنان به سفر می‌روند. این حوادث فقط درکوتاه مدت صنعت گردشگری را دچار چالش می‌کند و مقصدهای دیگری را جایگزین مقصدهای مورد تهدید می‌کنند. براین اساس در این گزارش پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۸ درآمد متوسط هتل‌ها در جهان به حدود ۵۵۳.۸ میلیارد دلار برسد که این افزایش درآمد نشان دهنده بهبود دوباره شرایط گردشگری در جهان است.

قدرت رقابت‌پذیری صنعت گردشگری ایران طی ۲ سال گذشته بیشتر شده و ایران در این شاخص نمره ۳.۴۳ را بدست آورده است.  

در عین حال رتبه ایران در سطح جهان ۴ پله بهبود پیدا کرده است و در رده‌بندی شاخص رقابت‌پذیری صنعت گردشگری رتبه ۹۳، از نظر ایمنی و امنیت در جهان رتبه ۸۷، بهداشت رتبه ۷۹، منابع‌انسانی و بازار کار رتبه ۱۰۵، زیرساخت‌های فناوری اطلاعات رتبه ۹۴ و میزان مناسب بودن محیط تجاری رتبه ۷۹ را بدست آورده است.

نباید این نکته را از قلم انداخت که توسعه صنعت هتلداری نیازمند افزایش سرمایه‌گذاری است. ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در امر احداث و راه‌اندازی هتل‌ها،  ایجاد و ارائه مشوق‌های لازم در راستای سیاست‌های اجرایی صنعت، شناسایی موقعیت احداث هتل‌ها و مراکز اقامتی یکی از مراحل نخست درتاسیس و راه‌اندازی یک مرکزاقامتی و جانمایی صحیح مکان هتل یا مراکز اقامتی بسیار حائز اهمیت در بحث صنعت گردشگری است.

هتل‌ها می‌توانند بهترین فرصت برای رونق و جان‌بخشی به صنعت توریسم و گردشگری باشند اگر امکانات، خدمات و تجهیزات مورد نیاز گردشگران در منطقه را عرضه نمایند و این امر دور از دسترس نخواهد بود وقتی که پای تعامل و همکاری بین نهادهای مرتبط برای تشویق سرمایه‌گذاران به بحث احداث هتل باشد.

تکمیل نشدن راه‌های مواصلاتی، راه‌آهن و فرودگاه از مشکلات عمده جذب گردشگر در منطقه است که رفع و تکمیل آن‌ها به صورت کامل نیازمند اعتبارات کلان از محل صندوق توسعه ملی و تعامل همه جانبه بین ارگان‌های مربوطه است.

تمامی کشورهایی که در مسیر توسعه قرار گرفته و در سال‌های اخیر رشد اقتصادی قابل قبولی داشته‌اند، به نوعی شرایط را برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی مهیا و تسهیل کرده‌اند. ورود سرمایه‌گذاران علاوه بر این‌که با ایجاد رقابت و انحصارزدایی، صنایع داخلی را به تکاپو واداشته، باعث رشد کمی و کیفی آن‌ها شده و زمینه را برای ورودشان به زنجیره فعالیت‌های اقتصاد جهانی هموار می‌کند، کم‌ریسک‌ترین سیاست دولت‌ها برای افزایش تولید ناخالص داخلی نیز است. 

ورود سرمایه‌گذاران تنها به معنای ورود پول و سرمایه و بزرگ‌شدن حجم اقتصاد نیست. سرمایه‌گذاران با ورودشان فن، تکنیک و دانش را نیز به همراه می‌آورند که این خود متضمن رشد پایدار اقتصادی است؛ اتفاقی که در حوزه هتل‌سازی و هتلداری با ورود برندهای بین‌المللی که اتفاقا در موقعیت کنونی، بازار ایران را بسیار مستعد فعالیت‌های توسعه مدارانه خود می‌دانند، می‌تواند اتفاق بیفتد. گردشگری و صنعت هتلداری راه خود را به بازار سرمایه باز کرده‌اند. با ورود هتل‌ها به بازار سرمایه این صنعت می‌تواند از مزایای بورس بهره‌مند گردد.

مادامي كه شرکت‌ها در لیست سازمان بورس واوراق بهادار می‌تواند از معافيت ۱۰ درصدی ماليات بهره‌مند گردند. در بورس به جهت تمركز سرمايه كه با هدف مشاركت درحقوق شركت‌هاي مورد پذيرش صورت گرفته و تشكيل يك بازار هدفمند را داده است، امكان افزايش سرمايه بسيار ساده‌تر از حالتي است كه شركت‌ها درخارج از بورس به اين امر اقدام مي‌ورزند.

از سوی دیگر ورود شرکت‌ها به بورس مزایایی را برای شرکت‌ها، بازار اوراق بهادار و کل اقتصاد در بر دارد که مزایای بورس برای شرکت‌های پذیرفته شده شامل ۵ مزیت دسترسی به سرمایه‌گذاران بالقوه و سرمایه‌تازه، نقدشوندگی بیشتر اوراق بهادار، فرصت‌های ادغام و تحصیل برای شرکت، شناخت بهتر مشتریان از شرکت و ایجاد فرصت برای انتفاع کارکنان از طریق مشارکت در سهام و بهبود بهره‌وری و ایجاد رضایت شغلی است.

این درحالی است که از سوی دیگر بورس برای بازار سرمایه و اقتصاد کشور دارای ۱۲ مزیت است. این مزایا عبارتند از: تشکیل سرمایه جدید، نقد شوندگی بیشتر، جذب بیشتر سرمایه‌گذاران، تنوع‌سازی بیشتر ریسک، سازوکارهای کنترل شرکت، تسهیم بهینه‌ منابع، دسترسی به اطلاعات بیشتر، پویایی پس‌اندازها، جذب سرمایه‌گذاران خارجی و نوآوری بیشتر، ایجاد سازوکار برای گسترش مالکیت عموم و مشارکت شهروندان در رشد اقتصادی، بهینگی بیشتر و رفاه بالاتر و عدالت اجتماعی بالاتر برای کل اقتصاد و افزایش شفافیت فعالیت‌های اقتصادی.

البته این نکته نیز نباید فراموش شود که تحقق این مزایا تا حد زیادی به سازوکار بازار اوراق بهادار و مناسبات اقتصادی و محیط کسب و کار بستگی دارد.

هتل پارسیان کوثر اصفهان، نخستین هتل عرضه شده در فرابورس

هتل بین‌المللی پارسیان کوثر اصفهان، به‌عنوان اولین هتل پذیرش شده در بازار سرمایه ایران است و شرکت مشابهی برای آن وجود نداشته و ازحیث فعالیت منحصربه فرد محسوب می‌شود. اين شركت در سال ۱۳۷۴ به نام شركت هتل‌هاي بنياد و در سال ۱۳۷۸ به نام شركت هتل‌هاي بين‌المللي‌آزادي و در سال ۱۳۸۰ به نام شركت هتل‌هاي بين‌المللي پارسيان ثبت گرديده است. هتل بین‌المللی پارسیان کوثراصفهان یکی از۶ هتل پنج‌ستاره این مجموعه است که سال‌ها پس از تاسیس زیرمجموعه شرکت هتل‌های پارسیان قرارگرفته است. این شرکت، اداره کننده‌ی ۲۲ هتل پنج، چهار و سه ستاره را در سطح كشور می‌باشد. هتل بین‌المللی پارسیان‌کوثراصفهان در سال ۱۳۴۷ به صورت سهامی‌خاص تاسیس شده و در سال ۵۸ مالکیت ۱۰۰ درصدی آن به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی منتقل شد و با ۳ مرحله سرمایه‌گذاری از ۱۳۰ اتاق، هم‌اکنون به ۲۲۵ باب اتاق افزایش ظرفیت اقامتی داده است.

درحال حاضر شرکت جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت هتل‌های بین‌المللی پارسیان است. روال جذب گردشگر در این هتل به نسبت ۴۰ درصد خارجی و ۶۰ درصد ایرانی است اما در ماه‌های اردیبهشت، مهروآبان به‌علت ازدیاد گردشگر خارجی این نسبت ۸۰ به ۲۰ می‌شود.

درحالی رشد ۳۵ درصدی فروش و افزایش ۴۰درصدی سودآوری این هتل در سال ۹۵ محقق شده است که پیش‌بینی رشد ۲۰ درصدی فروش را درسال جاری داریم. پیش‌بینی می‌شود ۳۵ درصدی سودآوری را نیز درسال جاری محقق گردد. سال مالی هتل را ۲۹‌اسفند و سرمایه آن را ۱۱ میلیارد تومان و حاشیه سود مجموعه در سال گذشته ۳۸درصد برآورد شده است.

 این درحالی است که این هتل در جدیدترین گزارش خود که مربوط به دوره ۶ ماهه منتهی به شهریور سال جاری است، موفق به تحقق سود ۶۴ تومانی به ازای هر سهم شد که نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد ۳۱ درصدی داشته است. در همین دوره هزینه مالی ۷۷۸ میلیون ریالی بابت تسهیلات بانک ملت وجود دارد که سال گذشته وجود نداشته است که نکته منفی گزارش است. درآمدها و هزینه‌ها تقریبا به یک نسبت افزایش داشته‌اند ولی آیتم سایر درآمدهای غیرعملیاتی در سال جاری رشدی بالغ بر ۲۰۴ درصد داشته که ناشی از سود تسعیر ارز و حضور بیشتر گردشگران خارجی در هتل بوده است. درآمدی نیز از محل پروژه  مجموعه ورزشی عاید شده که در نهایت موجب شده رقم سود در پایان دوره مالی نسبت به دوره مشابه سال قبل بالاتر باشد. با توجه به حضور بیشتر گردشگران داخلی و خارجی در شش ماهه ابتدایی سال پوشش درآمد عملیاتی در نیمه ابتدایی سال برای این هتل بیشتر است. این هتل جز شرکت‌هایی است که مدام در توسعه و رشد است و با سرعت زیادی درحال گسترش درآمد و سودآوری خود می‌باشد. رشد پیش‌بینی شده برای درآمد در سال ۹۶ کمتر از رشدهای سه‌سال اخیر شرکت است. لذا احتمال افزایش درآمد در طی سال مالی جاری وجود دارد.با توجه به روند درآمدها در سال‌های گذشته به نظر می‌رسد که درآمد پایان سال شرکت از بودجه پیش‌بینی شده فراتر رود و امکان دستیابی به درآمد بالای ۳۷.۵ میلیارد تومان وجود دارد.

*کارشناس مدیریت جهانگردی / نقل از نشریه شماره ۲۰ و ۲۱ دیار آشنا

http://telegram.me/jahanegardesh

 


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۱۱۳۹۷۳۲